Türkçe

Unlimited Hearts – sanatsal-kültürel bir bütünleşme projesi

Bir özlemimiz vardı: Dünyanın her yerinde sürekli karşımıza çıkan kültürlerarası engelleri sanatla aşmak. Bu özlemin ete kemiğe bürünerek, kalpler arasındaki sınırların aşıldığı Unlimited Hearts’a (Sınırsız Kalpler) dönüşmesi ise, İstanbul’daki bir kafede, 2018’in rüzgârlı bir Ekim gününe denk geldi. Şimdi bu vizyonun ilk çalışmasıyla, uluslararası sanatsal-kültürel bütünleşme projelerimizin ilk adımlarını atıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Fikir nasıl doğdu?

Dünya sürekli bir dönüşüm içinde. İklim felaketleri, küreselleşme, göç ve dijitalleşme… Bunlar giderek daha da karmaşık bir yapıya bürünen gezegenimizde sıklıkla tedirginlik yaratabilen olgulardan sadece bazıları. Tabii sadece bunlar değil huzursuz eden: Farklılıkları reddedip insanları ötekileştirerek dışlayan söylemler giderek güçlenmeye başladı. Birlikte yaşayabilmemizi olanaklı kılan temel değerler sorgulanır oldu. Kullandığımız dilin acımasızlık ve şiddeti her geçen gün artıyor. Artık yadırgamaz olduğumuz nefret söylemleriyle -her nasılsa- zehirlenmeyen tartışmalarda bile, siyah ve beyaz kutuplar dışında pozisyonlara yer kalmıyor. Oysa biz, dünyanın dönüşümüne bu karanlık perspektiften değil, sanatın aydınlık penceresinden bakmak istiyoruz; fırça ve boyalarımızla, kalben, başkalarının sıkıntılarına kayıtsız kalmayarak…

Başlangıç projemiz Unlimited Hearts ile tüm dünyadan insanları, “kalpten sanat çalışmaları” ile birbirlerine bağlamak istiyoruz. “Dünyamız için sen de bir kalp yarat ve onu bizlerle paylaş” sloganı ile giriştiğimiz bu çalışmayla, parça parça sizlerin yarattığı kalplerden bir araya gelerek oluşacak, dünya çapında, ortak bir sanat eseri meydana gelecek. Bu eser, dijital bir galeri üzerinden takip edilebileceği gibi, koşullar el verdiğince, katılımcı ülkelerdeki sanat galerilerinde de sergilenecek.

Sanatın, çeşitlilik ve çok seslilik yarattığını, karşılaşmalara fırsat sağladığını; bizleri birbirinden uzaklaştıran özelliklerimizden ziyade, birbirimize bağlayan yönlerimizi ön plana çıkardığına inanıyoruz. Böylece sanat, basmakalıp tasavvur ve tanımlamaların ötesindeki bir gerçekliği deneyimlememize kapı aralayan büyük bir güce dönüşüyor. 

Kimlere ulaşmak istiyoruz?

Dünyamızda yaşayan insanların tümü projemize davetli. Eğer fikirlerimiz size de hitap ediyor, yaratıcı gücünüzü bizlerle paylaşmak istiyorsanız, bize katılmakta tereddüt etmeyin. Bizim sanattan anladığımız, toplumsal yargı ve değerlendirmelerin ötesinde, bir kendini ifade edebilme eylemi. Hâlihazırda İstanbul, Berlin, Kabul, Hamburg, Beyrut, Şam ve daha birçok şehirden katılımcılar kazanmış bulunuyoruz.

Yaratım süreci

Proje her türlü yoruma ve yaratıma kucak açıyor. Çalışmanızın boyutu, kullanacağınız malzeme ve teknik, tamamen size kalmış. Eserler kişisel olarak gerçekleştirilebileceği gibi, grup çalışmalarıyla da üretilebilir. Hayata geçirilmesi sizi zorlamayacak çalışmalar bekliyoruz. Herhangi bir sanat eğitimi almış olmanız da beklenmiyor.

Resimlerin Kalpler Galerisine yüklenmesi

Önce, gerçekleştirdiğiniz çalışmayı fotoğraflayacak ya da taratacaksınız, ardından kaydettiğiniz bu dosyayı post@unlimitedhearts.onlie e-mail adresine göndermenizi rica ediyoruz. 

Unlimited Hearts projesini yaratanlar

Çok boyutlu mesleki donanımlarını kaynaştırmanın yaratabileceği olanakları keşfetmeye karar veren Gabriele Hennecke ve Ulrike Hinrichs, bu uluslararası nitelikteki sanatsal bütünleşme projesini hayata geçirdiler.

Gabrielle Hennecke

İletişim tasarımı eğitimi alan Gabrielle Hennecke, yüksek lisansını sanat terapisi üzerine gerçekleştirdi. Sanat yönetmeni olarak çalıştığı uzun yıllar boyunca edindiği deneyimleri, dışavurumcu sanat terapisi eğitimiyle harmanlayan Hennecke, edindiği birikimi hayatlarında zorlu deneyimler yaşayan insanlara destek vermekte kullanıyor. Hennecke, kültürlerarası kimlik oluşumu düzleminde sanat terapisi çalışmalarıyla bir araya gelmenin kültürel önemini, odak noktası olarak tanımlıyor. Katıldığı kültürlerarası projelerin yanı sıra, İstanbul’da Suriyeli çocuk ve gençlerin durumunu iyileştirici sanatsal çalışmalar da yürüten Hennecke, kişisel sanatsal gelişimi için, ressam Özlem Akgündüz ve takı tasarımcısı Elif Doğan’dan destek alıyor. Hennecke eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Ulrike Hinrichs

Ulrike Hinrichs, çok yönlü mesleki donanımıyla, hayatlarında zorlu değişimler yaşayan, çatışmalı durumlarda ayakta kalma mücadelesi veren insanlara destek olmaya çalışıyor. Lisans eğitimini hukuk alanında tamamlayan Hinrichs, kendisini geliştirmeye devam ederek sanat terapisi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Hinrichs avukat, sanat terapisti, arabulucu ve danışman kimlikleriyle çok yönlü bir çalışma hayatına sahip. Kendisinin uzmanlık alanlarıyla ilgili basılı çalışmalarının yanı sıra yazınsal eserleri de bulunuyor. Ulrike Hinrichs doğup büyüdüğü şehir olan Hamburg’da birçok sanatsal bütünleşme projesi gerçekleştiriyor; bu çalışmalarda yer alan katılımcıların eserlerinden yayılan sanatsal dışavurum gücünün, insanları birbirine bağlayan, içsel ortak bir dil yarattığına inanıyor. Hinrichs, Hamburg’da yaşıyor.  

Bize nasıl ulaşacaksınız?

Sorularınızla ilgili olarak bize, post@unlimitedhearts.online e-mail adresimizden ulaşabilirsiniz.